Referenční objekty: Zelená střecha Singapur

Zelená střecha Singapur

S cca 35 000 m2 plochy je zelená střecha na Universal Studiu v zábavném parku Sentoza největší zelenou střechou v Asii. Jako drenážní systém a zásobárna vody byla použita membrána Isola Platon DE 25.

Zelená střecha pro Shreka, Dobu ledovou a Co.

Když na jaře 2010 otevřelo Universal Studio svůj nový zábavní park Sentoza v Resortu World Sentoza  přímo před branami Singapuru, přivedli Shrek, zvířátka z Doby ledové a mnoho jiných postav ze světa fantazie Universal filmu membránu Platon DE 25 do Asie. Nespočetní návštěvníci mohli v pohádkově magickém světě dech beroucích atrakcí a pestře tematicky orientované gastronomie vychutnávat i pohled na krásné zelené střechy. Šetrný přístup k životnímu prostředí a rozsáhlé úspory energie byly důležitým aspektem při plánovaní celého projektu.

Díky tomu bylo do návrhu stavby včleněno mnoho zelených střech. Zelené střechy díky svým vysokým izolačním vlastnostem fungují jako ochrana proti horkému tropickému klimatu. To má vliv nejen na snížení spotřeby energie, ale zlepšuje i akustické prostředí celých budov. Takto řešená střecha navíc prodlužuje životnost izolačních materiálů ve střešní konstrukci. Přírodní materiál působí na harmonický vzhled celého komplexu budov a zdůrazňuje myšlenku životního prostředí v Universal Studiu. Ozeleněny mohly být dva druhy střešních konstrukcí: plochá střecha ze železobetonu a profilovaná ocelová střecha od Corus Kalzip s mírným spádem. Pro zachování úrovně střechy byly profilované plochy vyplněny Versicellem. Jako vodotěsná izolace byla použita vrstva EVA-PVC Terpolymeru. Kvůli velkému rozměru střech a krátké době provádění byla zvolena membrána Platon DE 25 jako drenážní vrstva a zásobárna vody. Nízká váha a jednoduchá montáž zaručují rychlé zpracování. Kompletní zelená střecha byla včetně Platonu DE 25 dodána firmou  Elmich (Dálný východ) PTE Ltd, partnerem Isoly v tomto regionu.

Další vrstvou zelené střechy je tkanina, na kterou byla položena vrstva anorganického substrátu. Extenzivní ozelenění střechy se provedlo speciálně vybranou směsí rostlin, která sestávala většinou ze sukulentů. Tyto rostliny vyžadují málo vody a péče. Během ozeleňování a suchých období se používá zavlažovací systém.

S cca. 35 000 m2 plochy je zelená střecha na Univarsal Studio v zábavním parku Pentosa jednou z největších zelených střech v Asii. Investor, konstruktér, výrobce a dodavatel tímto projektem dokázali, že zelené střechy nepřinášejí hospodářský prospěch jen u komerčních staveb. Svými ekologickými a estetickými vlastnostmi zřetelně ovlivňují zlepšování mikroklimatu v okolí a harmonicky zapadají do přírody.